Aleix Espargaro třetí v Assenu

26.06.2023

Španěl Aleix Espargaro se dočkal dalšího pódiového výsledku, letos prvního.
Foto: Aprilia

Aleix Espargaró vrátil Aprilii v Assenu na stupně vítězů MotoGP. A dělá to po svém, v pravém stylu kapitána týmu, který bojuje jako lev i tváří v tvář neštěstí, které jeho RS-GP připravilo o přední pravé křídlo v počáteční fázi závodu po kontaktu v první zatáčce. S nevyváženým motocyklem Aleix neztratil kontakt s trojicí bojující o stupně vítězů a ve finále závodu se ubránil Martinovým útokům. O pouhých několik tisícin a díky penalizaci udělené Binderovi si tak odvezl zasloužené třetí místo, jen devatenáct desetin za vítězem závodu.

Maverick Viñales měl také vynikající start a superrychle se usadil na šestém místě, když předjel Oliveiru, Mariniho a Millera. Během čtvrtého kola, kdy se držel v blízkosti skupiny, která pak pokračovala v boji o vítězství a stupně vítězů, ho však havárie vyřadila ze závodu a z jisté role hlavního hrdiny. Každopádně si domů i tak odváží vynikající pocity z celého víkendu a dobrý výkon - jeho i motocyklu - v situacích, které se v minulosti ukázaly jako obtížné, například na startu závodu.

Fantastický závod to byl pro Lorenza Savadoriho, testovacího jezdce týmu Aprilia Racing, který v Assenu jel na druhou divokou kartu sezony, a který v nedělním závodě potvrdil svůj vynikající výkon ze sobotního sprintu. Tvrdě bojoval o umístění v první desítce, které mu uniklo jen o něco málo přes sekundu, skončil jedenáctý a odvezl si dalších pět bodů do světového šampionátu, nemluvě o spoustě dalších dat pro vývoj RS-GP.

Aleix Espargaro
"Zasloužíme si to Tvrdě jsme pracovali a musíme v tom pokračovat. Dnešní pódium nám umožňuje odjet na dovolenou s větším klidem. Odstartoval jsem dobře, ale po kontaktu s Marinim jsem hned přišel o část předního křídla. Ve skutečnosti se motorka hodně hýbala a nebylo snadné udržet tempo. Když jsem Brada dojel, snažil jsem se na něj vyvinout tlak, protože předjíždění nebylo vůbec snadné. Věděl jsem, že ve finále bude s měkkou pneumatikou bojovat, a ve skutečnosti hodně klouzal a dotkl se zelené. Rád bych toto pódium věnoval všem, kteří se mnou spolupracují, a své rodině. Tento sport není jednoduchý a být obklopen dobrou partou lidí je opravdu důležité."

Maverick Viñales
"Tohle je víkend, který mě zanechává šťastným, i co se týče závodu. Začal jsem opravdu silně a v první zatáčce jsem extrémně dobře brzdil. Cítil jsem se opravdu silný na motorce, která fungovala docela dobře, takže jsem tvrdě tlačil. Havaroval jsem, protože jsem přišel o předek, a to se může stát, když se rozhodnete pořádně zabrat. Každopádně je to všechno v pořádku. Musíme dál hledat hranice, tlačit motorku na maximum, a to se může stát. Náš potenciál je jasný, a když ho dokážeme využít, můžeme bojovat o ta nejlepší místa."

Lorenzo Savadori
"Byl to bezpochyby skvělý víkend. Na trati, kde netestujeme, a se spoustou věcí, které je třeba vyzkoušet, je pouhé umístění v top 10 v tak těsném závodě opravdu úžasné. Je škoda drobného problému v polovině závodu, který mě donutil zpomalit, zrovna když jsem se poměrně snadno vzpamatovával a posunul se na desáté místo. Nic však nemůže vzít tento výkon, který dělá dobře mně i značce Aprilia a ukazuje kvalitu naší tvrdé práce."