47. ročníku závodu 24h Le Mans vyhrála Suzuki

21.04.2024

Tým Yoshimura SERT Motul dnes v rámci 10. ročníku mistrovství světa vytrvalostních motocyklů FIM Endurance World Championship, který je propagován společností Warner, vybojoval první místo v závodě 24 Heures Motos.
Zdroj a foto: FIM EWC

Triumf týmu Suzuki ve 47. ročníku závodu v Le Mans navázal na vítězství v zářijovém závodě Bol d'Or, který rozhodl o titulu. Přestože k úspěchu na okruhu Bugatti přispěli jezdci Gregg Black, Dan Linfoot a Étienne Masson, cestu ke slávě týmu usnadnila havárie Karla Haniky krátce před šestnáctou hodinou, když vedl o čtyři kola.

To, co vypadalo jako perfektní začátek obhajoby titulu EWC oficiálního týmu Yamalube YART Yamaha, skončilo jako případ toho, co mohlo být. Rakouský tým stanovil nové rekordy v počtu ujetých kol v kvalifikaci i v závodě a pohodlně vedl až do Hanikovy nezvyklé chyby v chladných podmínkách, která ho odsunula na třetí místo za druhý BMW Motorrad World Endurance Team. Hanika si při nedělní ranní havárii poranil rameno a bylo rozhodnuto, že jeho týmoví kolegové Niccolò Canepa a Marvin Fritz dokončí závod ve dvojici.

"Moc mě to mrzí kvůli mému týmu, protože si to vyčítám, měl jsem být v těchto podmínkách opatrnější," říká Karel Hanika. "Abych byl upřímný, příčinu pádu opravdu neznám, musíme to analyzovat. Moji týmoví kolegové odvedli úžasnou práci, abychom se vrátili na stupně vítězů, ale je velká škoda, že jsme nemohli bojovat o vítězství. Pravděpodobně jsem mohl pokračovat, ale s mým ramenem by to bylo trochu riskantní. Jeho stav není nejlepší, takže jsme se rozhodli pokračovat tímto způsobem [se dvěma jezdci]."

Stejně jako YART, i tým Yoshimura SERT Motul musel dohánět ztracený čas a krátce po 03:00 hodině se probojoval zpět na třetí místo před Kawasaki Webike Trickstar, který předtím vypadl z boje o vedení, když na konci třetí hodiny kvůli problému s kontrolou trakce havaroval Black.

Ředitel týmu Yoshimura SERT Motul Yohei Kato tehdy řekl: "V boxech jsme přehlédli reset paliva a Gregg se pokusil resetovat, ale špatně zapnul tlačítko. Kontrola trakce nefungovala dobře a on měl highsided. Všichni tři jezdci ale předvedli skvělý výkon, takže to brzy doženeme."

V kategorii světového poháru FIM Endurance vybavených motocykly s pneumatiky Dunlop došlo k emotivnímu vítězství, když se tým National Motos Honda pomstil za své mučivé odstoupení z Bol d'Or v září loňského roku, kdy byl na nejlepší cestě k titulu v kategorii Superstock, aby se 20 minut před koncem zastavil. Chromeburner-RAC41-Honda skončil druhý a za ním 3ART Best of Bike poté, co byl stroj #36 Yamaha po havárii v poslední hodině narychlo opraven.

Slovenský Maco Racing Team bohužel úvodní závod nedokončil, stejně tak tým Karla Peška Uniserv Moto82, startující v kategorii Superstock.