44th Coca-Cola Suzuka 8 Hours 2023

06.08.2023

Team HRC vyhrál závod EWC Suzuka 8 Hours, Karel Hanika skončil s týmem YART na 23. pozici.

Tetsuta Nagashima, Takumi Takahashi a Xavi Vierge dokonale zkombinovali své síly a vybojovali pro Team HRC with Japan Post vítězství ve 44. ročníku vytrvalostního závodu Coca-Cola Suzuka 8 Hours, který byl třetím podnikem mistrovství světa FIM Endurance.

Tým s motocyklem Honda CBR1000RR Fireblade vybaveným pneumatikami Bridgestone skončil po dominantním výkonu před týmem TOHO Racing Honda. "Je to prostě úžasné, poslední hodina byla kvůli dešti opravdu dlouhá," řekl nováček v EWC Španěl Vierge. "Bylo to strašně těžké, ale tým odvedl po celé dny úžasnou práci, zejména v těchto osmi hodinách. Neudělali jsme žádnou chybu a já jsem superšťastný a opravdu spokojený."

SDG Honda Racing se umístil na třetím místě a F.C.C. TSR Honda France se po problematické úvodní hodině probojoval na čtvrté místo a znovu převzal od oficiálního týmu Yamalube YART Yamaha EWC vedení ve vytrvalostním mistrovství světa FIM EWC 2023.

AutoRace Ube Racing Team se spoléhal pouze na dva jezdce - Dana Linfoota a Takuyu Tsudu - a ti dovezli stroj Suzuki na páté pozici, zatímco BMW Motorrad World Endurance Team skončil sedmý. Tým Yoshimura SERT Motul měl nakročeno k druhému místu, jenže havárie vedoucího Gregga Blacka během deště v závěrečné fázi závodu vyřadila tým s Suzuki mimo první desítku.

Yamaha #7 se po hodině a 36 minutách dostala do problému. Rakouský tým se krátce držel v čele a byl druhý, nicméně v době, kdy v sedle byl náš Karel Hanika, se motocykly YART zastavil na trati a s pomocí dvou maršálů Hanika hrdinsky tlačil svůj ztichlý stroj zpět do doxu, kde byl identifikován a vyřešen elektrický problém, i když po velké časové ztrátě. Další neplánovaná návštěva boxu, kterou po čtyřech hodinách závodění zapříčinila uvolněná kapotáž, dostala tovární tým Yamahy na 40. místo. Ve druhé polovině závodu trojice Canepa, Fritz a Hanika ukrajovala svou ztrátu, nicméně na lepší, jak 23. místo to již nestačilo.

44th Coca-Cola Suzuka 8 Hours Endurance Race – Suzuka (JPN)
1 Team HRC with Japan Post Honda 216 kol / 08:00:09.785 (EWC)