24 heures de SPA Motos 2023

18.06.2023

Karel Hanika veze z belgického Spa Francorchamps vítězství z čtyřiadvacetihodinového závodu Mistrovství světa Endurance.
Foto: FIM

YART Yamaha Official EWC Team předstihl úřadujícího šampiona F.C.C. TSR Honda France v čele průběžného pořadí mistrovství světa FIM Endurance World Championship vítězstvím v závodě 24H SPA EWC Motos - prvním vítězstvím od roku 2009.
Navzdory pomalému startu Marvina Fritze se YART Yamaha rychle rozjela a v epickém souboji na začátku závodu na ikonickém okruhu Spa-Francorchamps se pustila do soupeřů o titul. F.C.C. TSR Honda vedl pořadí ve Spa po osmi hodinách, YART jí kompliment oplatil po 16 hodinách. Ale zatímco YART se většinou vyhýbal problémům, F.C.C. TSR Honda musel těsně po 16. hodině na pět minut do boxů. Tato nákladná zastávka umožnila rakouskému týmu YART ukrást náskok, a dokonce i poškozená zadní pneumatika těsně před 19. hodinou byla rychle vyměněna v boxech, což umožnilo týmu pokračovat ve svém vítězném tažení za prvním vítězstvím v závodě na 24 hodin od triumfu v Le Mans v roce 2009.
Belgický tým BMW Motorrad World Endurance Team plně využil série neúspěchů týmu Yoshimura SERT Motul a v domácím podniku obsadil třetí místo, tým s motocyklem Suzuki se umístil na čtvrtém místě. BMW Motorrad zpomalily v prvních osmi hodinách mechanické problémy, ale Yoshimura SERT Motul prožil smolný závod poté, co začala bojovat o vedení. Sylvain Guintoli se v první hodině pokusil zajíždět do špatné garáže. Tým pak postihla nákladná penalizace za kontakt Étienna Massona s motocyklem Holland Motorstore Racing v sedmé zatáčce těsně po pěti hodinách. Smůla japonského týmu pokračovala, když jeho motocykl musel po šesti hodinách na tři minuty do boxů, aby odstranil technickou závadu. Jeho šance na umístění v první trojce pak definitivně skončily, když si jeho motocykl tři a půl hodiny před koncem vyžádal výměnu vodního čerpadla.
Kawasaki Webike Trickstar obsadila páté místo, když překonala brzkou havárii Kazukiho Watanabeho, který byl převezen do nemocnice na kontrolu, ale vrátil se na trať, aby pokračoval v celkem hladkém závodě. Belgický tým KM99 se po krásné noci se svou Yamahou probojoval zpět na šesté místo, když se ze 14. místa celkově po osmi hodinách probojoval na šesté místo po 16 hodinách. Stalo se tak poté, co Bastian Mackels v úvodní hodině závodu v zatáčce Eau Rouge havaroval a jeho týmový kolega Lucas Mahias uklouzl u vjezdu do boxů po sedmi a půl hodinách. Honda Viltaïs Racing obsadila sedmé místo, Motobox Kremer Racing osmé, MANA-AU Competition deváté a TATI Team Beringer Racing desátou a poslední bodovanou pozici v závodě, který v závěrečných fázích zasáhl mírný déšť.
ERC Endurance Ducati nedokázala navázat na čtvrté místo z úvodního závodu EWC v Le Mans a po téměř čtyřech hodinách odstoupil. Wójcik Racing Team EWC ho následoval po sedmi a půl hodinách a Team Bolliger Switzerland musel odstoupit, když jeho motocykl skončil po 18 hodinách ve štěrku.
Slovenský tým Maco Racing má na svém kontě další dobrý závod v podobě dokončené čtyřiadvacetihodinovky, když v cíli skončil celkově devatenáctý, desátý v kategorii EWC.

24 heures de SPA Motos 2023

1 YART Yamaha Official EWC Team Yamaha EWC 572 kol / 24:01:17.766
2 F.C.C. TSR Honda France Honda EWC -1 kolo
3 BMW MOTORRAD WORLD ENDURANCE TEAM Bmw EWC -3 kola
4 YOSHIMURA SERT MOTUL Suzuki EWC -5 kol
5 Kawasaki Webike Trickstar Kawasaki EWC -10 kol
6 KM99 Yamaha EWC -11 kol
7 NATIONAL MOTOS HONDA Honda SST -16 kol
8 TEAM 33 LOUIT APRIL MOTO Kawasaki SST -16 kol / +1:35.658
9 Honda No Limits Honda SST -19 kol
10 HONDA VILTAIS RACING Honda EWC -20 kol
11 Chromeburner-RAC 41-Honda Honda SST -25 kol
12 TRT27 BAZAR 2 LA BECANE Suzuki SST -28 kol
13 Motobox Kremer Racing #65 Yamaha EWC -29 kol
14 TEAM SLIDER ENDURANCE Yamaha SST -32 kol
15 BMRT 3D MAXXESS NEVERS Kawasaki SST -36 kol
16 Wójcik Racing Team STK Yamaha SST -44 kol
17 TATI TEAM BERINGER RACING Kawasaki EWC -45 kol
18 JMA RACING ACTION BIKE Suzuki SST -45 kol / +1:34.558
19 MACO RACING Team Yamaha EWC -68 kol
20 Holland Motorstore Racing Yamaha SST -93 kol
21 TEAM MOTO AIN Yamaha EWC -100 kol
22 Team Aviobike Yamaha SST -145 kol
23 TEAM RACING 85 BY CREATEC Kawasaki SST -149 kol
-------- neklasifikováni (nepřejeli cílovou čáru) -------
24 MANA-AU COMPETITION Yamaha EWC -68 kol
25 Team LRP Poland Bmw EWC -111 kol
-------- nedokončili závod -------
Team Bolliger Switzerland #8 Kawasaki EWC
TECMAS-MRP BMW RACING TEAM Bmw SST
PITLANE ENDURANCE - JP3 Yamaha SST
ADSS97 Kawasaki SST
OG MOTORSPORT WORLD ENDURANCE TEAM Yamaha SST
Wójcik Racing Team EWC Yamaha EWC
3ART BEST OF BIKE Yamaha SST
TEAM 18 SAPEURS POMPIERS CMS MOTOSTORE Yamaha SST
ERC Endurance Ducati Ducati EWC
TEAM 202 Yamaha SST
ENERGIE ENDURANCE 91 Kawasaki SST