1 – 2 pro Aprilii v GP Catalunye

04.09.2023

Aleix a Maverick se zapsali do historie značky Aprilia – v Barceloně dominovali závodu MotoGP.
Foto: Aprilia

Aleix a Maverick pokračují ve vytváření historie značky Aprilia v MotoGP. Po sobotním dvojitém pódiu ve sprintovém závodě byla jejich nedělní dominance na okruhu Catalunya ještě zřetelnější. Aleix dojel první a Maverick druhý, což je poprvé v historii italského výrobce.

Start byl bohužel podmíněn dvěma nehodami v prvních zatáčkách, které vedly k okamžitému zastavení závodu. Několikanásobná hromadná nehoda v první zatáčce a velký highsided Bagnaii donutily ředitelství závodu vyvěsit červenou vlajku, což vedlo k rychlé proceduře restartu se zkrácením závodu o jedno kolo.

Při druhém startu se Maverick rychle posunul do čela a vyrazil vpřed s Aleixem a Miguelem Oliveirou za sebou. Tyto tři Aprilia udávaly tempo a potvrdily velkolepou formu, kterou předvedly již v sobotu. Poté, co Espargaró ztratil za svým týmovým kolegou velký kus, začal se pomalu, ale neúprosně vracet, až ho v brzdné části první zatáčky v devatenáctém kole předjel. Španělskou neděli uzavřel skvělý finiš, po kterém oba jezdci moudře hospodařili s náskokem před svými soupeři.

Aleix Espargaro
"Nejkrásnější den mého života, i když vůbec ne jednoduchý. Při druhém startu, poté co jsem viděl ošklivý pád Bagnaii, jsem byl napjatý a nervózní a ztrácel jsem za Maverickem. Pak jsem se rozhodl tlačit, aniž bych příliš přemýšlel o opotřebení pneumatik nebo rizicích, protože jsem opravdu chtěl bojovat o vítězství. Když jsem ho dojel, bylo poměrně jasné, že má potíže s přilnavostí, a předjel jsem ho. Je neuvěřitelné vidět dvě Aprilia před všemi. Znamená to, že rosteme, ale nesmíme se nechat zmást a myslet si, že už jsme dojeli. Stále musíme společně tvrdě pracovat, být hrdí na to, co děláme, a všichni jednotně směřovat ke stejnému cíli."

Maverick Viñales
"Jsem nesmírně spokojený s tím, co v Aprilii děláme. Našel jsem zde motivaci a výjimečný tým a je vzrušující, že nyní jsou výsledky naší práce pro všechny viditelné. Tento scénář bylo těžké si vůbec představit. Vsadil jsem se sám se sebou, ale byl jsem plně přesvědčen. Vítězství přijde. Důležité je být konzistentní a mít rychlou motorku na každé trati. Dnes jsem musel v určitém okamžiku zpomalit, zejména kvůli opotřebení přední pneumatiky, ale vzadu jsem měl stále dobrou přilnavost. Možná, že Aleixův jezdecký styl z tohoto pohledu funguje lépe. Každopádně dvě pódia během jednoho víkendu jsou mimořádně dobrým osobním výsledkem, zejména proto, že jsme jako tým dokázali něco jedinečného."